Hibiskus – charakterystyka, wymagania i sposób uprawy - gardeneo (2024)

Hibiskus – charakterystyka, wymagania i sposób uprawy - gardeneo (1)

Spis treści pokaż

Wiedza w pigułce

  • Hibiskus (ketmia) to rodzaj roślin z rodziny ślazowatych, obejmujący około 200 gatunków, które występują w różnych formach, od bylin po krzewy i drzewa. 🌺
  • Rośliny te są cenione za swoje efektowne, dużych rozmiarów kwiaty, które pojawiają się na końcach pędów przez większość roku. 🌺
  • Hibiskus można uprawiać w ogrodzie, na tarasie czy balkonie, wymagając stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego, żyznej i przepuszczalnej gleby oraz regularnego podlewania. 🌺
  • W Polsce najpopularniejsze są hibiskusy syryjskie, które są mrozoodp*rne, jednak młode rośliny wymagają okrycia na zimę. 🌺
  • Przy uprawie hibiskusa warto pamiętać o przycinaniu oraz zwalczaniu chorób i szkodników, takich jak mączniak czy mszyce, by zachować zdrowie i urok roślin. 🌺

Hibiskus może być uprawiany w ciepłych regionach Polski. Wymaga dobrze nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Roślinę sadź w ogrodzie po przymrozkach. Odmiany uprawiane w donicach będą dobrze czuły się w szklarni. Hibiskus znany jest ze swych właściwości zdrowotnych.

Hibiskus – charakterystyka rośliny

Hibiskus rosnący dziko jest drzewem – w polskich ogrodach osiąga wysokość ok. 2 metrów. Jego liście są ciemnozielone i błyszczące, na brzegach ząbkowane. Kwiaty są duże i mogą być różnego koloru:

  • białe;
  • różowe;
  • niebieskie;
  • pomarańczowe;
  • fioletowe.

Kwiaty pachną słabo i mają kwaśny smak.

Hibiskus jest rośliną tropikalną, lubiącą ciepło. Rośnie w Chinach, Tajwanie, a także Australii, Ameryce Środkowej, Brazylii, na Florydzie, Filipinach i Hawajach. Z uwagi na wymagania można uprawiać go w ciepłych rejonach Polski. Warto pamiętać, że to roślina dość trudna w uprawie.

Hibiskus – uprawa i wymagania

Dla hibiskusa należy wybrać miejsce dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, o odczynie lekko zasadowym lub kwaśnym. Hibiskus lubi wilgoć i zraszanie wodą. Musisz jednak uważać, by nie przelać rośliny; nie należy także spryskiwać pąków i kwiatów. Jeśli hibiskus ma odpowiednie warunki i jest dobrze traktowany, będzie obficie kwitł w okresie od lipca do września.

Hibiskus nie lub gleby słabej, zbyt suchej lub zbyt wilgotnej. Roślina bardzo źle znosi przymrozki.

Hibiskus – charakterystyka, wymagania i sposób uprawy - gardeneo (2)

Od Redakcji

Nie wiem jak Wy, ale kto nie lubi hibiskusa i jego fenomenu? Główną zaletą ketmii są imponujące, duże kwiaty o średnicy 15 cm, zwykle odcieni różu, które nieustannie zdobią końce pędów przez większość roku. Chociaż kwiaty utrzymują się na roślinie zaledwie dwa dni, to codziennie pojawiają się nowe pączki.

Hibiskus ogrodowy – jak pielęgnować roślinę?

Na czas zimy różę chińską ogrodową należy okryć. Można użyć siana lub gałązek drzew iglastych. Szczególną troską należy objąć młode, delikatne rośliny. Po przymrozkach warto przyciąć hibiskus, usunąć uszkodzone i przemarznięte części. Główne pędy skracaj do połowy, nad pączkiem zwróconym na zewnątrz.

Młode rośliny przesadza się co rok, starsze – co kilka lat. Dobrym momentem na przesadzanie jest luty. Hibiskus rosnący w domu w doniczce wymaga przecierania z kurzu i zanieczyszczeń.

Jaki nawóz do hibiskusa ogrodowego wybrać?

Aby cieszyć się pięknie kwitnącymi kwiatami hibiskusa, warto stosować nawozy. Niedożywiona roślina źle rośnie, a jej kwiaty tracą intensywny kolor. Jaki nawóz do hibiskusa ogrodowego wybrać? Oto garść podpowiedzi:

  • wiosną stosuje się nawozy wieloskładnikowe, z fosforem, azotem i potasem;
  • wybieraj nawozy do roślin kwitnących;
  • unikaj nawozów z dużą ilością fosforu, który powoduje zahamowanie wzrostu rośliny i zrzucanie pąków.

Nawożenia należy zaprzestać w sierpniu. Od tego momentu rozpoczynają się przygotowania rośliny do zimy.

Róża chińska ogrodowa – jak sadzić?

Hibiskus ogrodowy należy sadzić po przymrozkach, wiosną. Ponieważ musisz zapewnić mu stanowisko osłonięte od wiatru, dobrym pomysłem jest posadzenie hibiskusa pod murem, ścianą domu. Świeżo posadzony krzaczek obficie podlej.

Róża chińska ogrodowa będzie dobrze wyglądała jako pojedyncza roślina – sprawdzi się w tym przypadku tzw. hibiskus na pniu. To krzew po szczepieniu, który ma postać małego drzewka wyrastającego na wysokość kilkudziesięciu centymetrów. W łatwy sposób można nadawać mu kształt oraz kontrolować wysokość. Z tego powodu hibiskus na pniu często wybierany jest do ozdobnych ogrodów.

https://pl.pinterest.com/pin/473581717079263221

Hibiskus – gatunki i odmiany

Ketmia – róża chińska – zalicza się do dużej grupy roślin, obejmującej aż 220 gatunków. Najbardziej znane to:

  • hibiskus syryjski (Hibiscus syriacus) – dorasta do 3 metrów, liście ma szarozielone i ząbkowane, a kwiaty różowe, fioletowe lub białe;
  • ketmia bagienna (Hibiscus moscheutos) – ma szarozielone liście i kwiaty, których średnica dochodzi do 24 centymetrów;
  • ketmia szczawiowa (Hibiscus sabdariffa) – odmiana dorastająca do 3 metrów, znana z właściwości leczniczych.

Do najbardziej interesujących i zasługujących na uwagę odmian hibiskusa należą:

  • „Lavender Chiffon”;
  • „Ardens”;
  • „Red Heart”;
  • „Luna Rose”;
  • „Luna Red”;
  • „Midnight Marvel”;
  • „Tie Die”.

Hibiskus – krzak o właściwościach prozdrowotnych

Hibiskus – charakterystyka, wymagania i sposób uprawy - gardeneo (3)

Od lat hibiskus wykorzystywany jest np. w kosmetyce. Swoje prozdrowotne działanie zawdzięcza zawartym w kwiatach kwasom cytrynowemu, jabłkowemu i szczawiowemu. Dodatkowo hibiskus zawiera flawonoidy, flawole, błonnik, witaminę C, nienasycone kwasy tłuszczowe.

Hibiskus wpływa pozytywnie na stan skóry i włosów. Działa bakteriobójczo, przeciwbólowo, uspokajająco, przeciwzapalnie i moczopędnie. Kwiaty hibiskusa wykorzystywane są do produkcji herbaty i preparatów na wzmocnienie organizmu. Dlaczego?

  • przyspieszają przemianę materii;
  • obniżają ciśnienie;
  • pomagają zwalczyć objawy przeziębienia;
  • obniżają poziom glukozy, regulują poziom cholesterolu;
  • ujędrniają skórę, regenerują;
  • wspomagają odchudzanie.

Hibiskus – gdzie kupić, na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem warto wybrać odpowiednią odmianę rośliny. Do ogrodu najlepiej zakupić ketmię syryjską. Sadzonki można nabyć w sklepie ogrodniczym – koszt to około do kilkudziesięciu złotych w zależności od wielkości i odmiany.

Hibiskus ogrodowy prezentuje się pięknie posadzony osobno lub w wielokolorowych grupach. Ładnie komponuje się z krzewami ozdobnymi np. hortensjami. Choć jest trudny w uprawie, stanowi piękną ozdobę ogrodu.

Najczęściej zadawane pytania

Kto nie powinien pić hibiskusa?

Kobiety w ciąży oraz osoby z niskim ciśnieniem krwi nie powinny pić hibiskusa, ponieważ może on powodować obniżenie ciśnienia krwi i wpłynąć negatywnie na rozwój płodu. W przypadku naturalnych metod, warto wybrać inne zioła, które nie mają takich przeciwwskazań.

Czy hibiskus można pić codziennie?

Tak, hibiskus można pić codziennie, gdyż jest bogaty w przeciwutleniacze i może przyczynić się do poprawy ogólnego zdrowia. Jednakże należy zachować umiar i spożywać go w rozsądnych ilościach, aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych.

Jak stworzyć żywopłot z hibiskusa?

Aby stworzyć żywopłot z hibiskusa, najpierw wybierz odpowiednią odmianę o kulistym pokroju i szybkim wzroście, taką jak hibiskus syryjski. Następnie posadź sadzonki w równych odstępach (około 1-1,5 metra) w żyznej, dobrze zdrenowanej glebie, w miejscu nasłonecznionym lub lekko zacienionym. Regularnie przycinaj krzewy, aby zachować równomierny kształt żywopłotu i stymulować rozkrzewianie się roślin.

Co posadzić obok hibiskusa?

W towarzystwie hibiskusa warto posadzić rośliny takie jak lawenda, trawy ozdobne, piwonie, rozchodnik, irysy oraz różaneczniki, które będą współgrać zarówno pod względem kolorystycznym, jak i wymagań uprawowych. Więcej w tym temacie tutaj.

Archiwum: kwiecień 2023

Hibiskus – charakterystyka, wymagania i sposób uprawy - gardeneo (2024)

FAQs

Czego nie lubi hibiskus? ›

Hibiskus w domu

Ponieważ nie znosi zarówno suszy, jak i nadmiaru wody, potrzebuje regularnego, ale umiarkowanego podlewania i zraszania. Roślina nie lubi przesuwania i przestawiania. Jest wrażliwa na dotyk i pod jego wpływem może szybko zrzucać kwiaty oraz pąki kwiatowe.

Gdzie najlepiej sadzić hibiskus? ›

Ketmia syryjska lubi stanowiska nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Szczególnie dobrze rośnie, gdy ma dostęp do rozproszonego światła. W okresie wiosny i lata optymalne warunki atmosferyczne to nie mniej niż 18 stopni Celsjusza.

Jak dbać o hibiskusa w doniczce? ›

Różę chińską podlewamy regularnie, dwa razy w tygodniu, jeżeli powietrze jest suche, a jeśli temperatura jest wysoka, to nawet częściej. Zwracamy uwagę na to, by rośliny nie przelać. Dodatkowo możemy co jakiś czas zraszać ją wodą. Zimą nawadniany rzadziej, raz w tygodniu.

Jak sadzić i pielęgnować hibiskusa? ›

Hibiskus hodowany zarówno w doniczce jak i ogrodzie wymaga ziemi próchnicznej i bogatej w składniki odżywcze. Gleba musi być przepuszczalna z odpowiednim drenażem na dnie doniczki. Odczyn lekko kwaśny będzie najbardziej odpowiedni. Młode rośliny przesadzamy, co roku, ze względu na ich szybki wzrost.

Czy hibiskus lubi dużo wody? ›

Podlewanie hibiskusa

Do bujnego wzrostu hibiskus potrzebuje stale równomiernie wilgotnego podłoża. To właśnie woda przyczynia się do rozwoju licznych i okazałych pąków.

Czy hibiskus lubi fusy z kawy? ›

Fusy z kawy docenią przede wszystkim kwasolubne rośliny ja właśnie hibiskus, różanecznik, a także magnolie i hortensje. Odżywkę z fusów po kawie możesz stosować zarówno do nawożenia roślin doniczkowych, jak i tych zasadzonych w gruncie.

Po jakim czasie kwitnie hibiskus? ›

Jeden kwiat hibiskusa utrzymuje się maksymalnie dwa dni, ale ponieważ hibiskusy kwitną obficie, w sezonie krzewy są stale kolorowe. Okres kwitnienia ketmii trwa od lipca do października. W ogrodach najczęściej hoduje się hibiskusa syryjskiego (Hibiscus syriacus).

Co posadzić obok hibiskusa? ›

W sąsiedztwie hibiskusów warto także posadzić rośliny kwitnące wiosną, aby ożywić rabatę w czasie, gdy ketmia jest jeszcze uśpiona. Sprawdzą się tutaj np. karłowe forsycje, tawuła nippońska oraz kwiaty cebulowe.

Czy hibiskus jest trudny w uprawie? ›

Hibiskus jest rośliną specyficzną i stosunkowo trudną w uprawie, gdyż wymaga dużego nasłonecznienia i ciepła. Warto także pamiętać, że podłoże, na którym ma być hodowany hibiskus, musi być wilgotne, a zarazem skutecznie osłonięte przed wiatrem.

Co zrobić żeby zakwitł hibiskus? ›

Gleba jest przenawożona azotem, który wpływa na wytwarzanie przez rośliny zielonej masy - pędów i liści. Fosfor jest szczególnie potrzebny do kwitnienia hibiskusa. Najlepiej się wchłania, gdy w glebie znajduje się również potas. Cieniste stanowiska, to kolejna przyczyna dlaczego hibiskus nie kwitnie.

Czy hibiskus w domu przynosi nieszczęście? ›

Hibiskus

Według starych przesądów hibiskus może generować napięcia między małżonkami lub partnerami, powodować kłótnie, a nawet ściągnąć na związek nieszczęście. Według ludowych wierzeń hibiskus może wpływać negatywnie na zdrowie.

Co lubi hibiskus? ›

Roślina ta najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, w przepuszczalnej, żyznej i lekko kwasowej glebie. Hibiskus ogrodowy nie jest odp*rny na mrozy, dlatego zimą należy go odpowiednio zabezpieczyć. W pierwszym roku po posadzeniu zaleca się okrycie go agrowłókniną lub słomą.

Co to jest hibiskus po polsku? ›

Hibiskus (ketmia szczawiowa) – podstawowe informacje

Jest rośliną, która najlepiej rośnie w klimatach tropikalnych, jednak odpowiednia pielęgnacja umożliwia hodowanie go w mniej sprzyjających warunkach, w tym również w Polsce. Hibiskus znany jest również pod innymi nazwami - róża chińska, ketmia.

Jak szybko rośnie hibiskus? ›

Rośnie szybko, w ciągu kilku lat osiągając swoją maksymalną wysokość, która może wynosić od 1 do 2 metrów. Trójklapowe, ciemnozielone liście o ząbkowanych brzegach pojawiają się wiosną. Jesienią żółkną w bardzo dekoracyjny sposób.

Czym wzmocnić hibiskusa? ›

Warto więc na początku wiosny podsypać hibiskus kompostem a w późniejszym czasie zasilać go nawozami wieloskładnikowymi zawierającymi fosfor i potas, można zastosować Planton K. Nawożenie dla ketmii kończymy w sierpniu, aby spokojnie pozwolić roślinie na przejście w stan spoczynku przed zimą.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Errol Quitzon

Last Updated:

Views: 6157

Rating: 4.9 / 5 (59 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Errol Quitzon

Birthday: 1993-04-02

Address: 70604 Haley Lane, Port Weldonside, TN 99233-0942

Phone: +9665282866296

Job: Product Retail Agent

Hobby: Computer programming, Horseback riding, Hooping, Dance, Ice skating, Backpacking, Rafting

Introduction: My name is Errol Quitzon, I am a fair, cute, fancy, clean, attractive, sparkling, kind person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.